General

Czym charakteryzuje się alergia na mleko?

Każda alergia pokarmowa jest dość kłopotliwa, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że wyeliminowanie alergenu z codziennej diety wymaga jej radykalnej modyfikacji. Alergia na mleko sprawia wrażenie szczególnie niebezpiecznej pod tym względem, problemem nie jest przy tym wyłącznie konieczność rezygnacji z nabiału mającego przecież pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Czy to już alergia?
Pierwszy problem generowany przez alergię na mleko jest związany z samą diagnozą schorzenia. Nie jest ona wcale aż tak oczywista, jak mogłoby się to nam wydawać, okazuje się bowiem, że nie brakuje osób mylnie utożsamiających ją z nietolerancją. W przypadku nietolerancji czynnikiem najbardziej kłopotliwym dla organizmu jest laktoza, niedobory w organizmie enzymu zwanego laktazą przyczyniają się bowiem do tego, że prawidłowy rozkład laktozy jest w istotny sposób utrudniony. Nietolerancja bywa nie mniej kłopotliwa niż alergia na mleko zwłaszcza, że daje o sobie znać objawami wysyłanymi przez układ pokarmowy, można jednak poradzić sobie z nią relatywnie szybko, laktaza jest bowiem enzymem, którego niedobory można regulować stosując odpowiednie leczenie.

Jak objawia się alergia na mleko?
Najprostsza definicja alergii na mleko mówi o nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na białka (a nie cukier mlekowy) zawarte w mleku i jego pochodnych. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku nietolerancji laktozy, najbardziej typowe objawy uczulenia są charakterystyczne dla układu pokarmowego, pacjent skarży się więc na bóle żołądka, biegunki, wymioty, wzdęcia, nudności oraz nieprzyjemne uczucie pełności. Okazuje się jednak, że na tym nie kończą się wcale problemy osoby uczulonej. Na białka zawarte w mleku reaguje również skóra, wśród typowych objawów wymienia się więc jej atopowe zapalenie, pokrzywkę oraz świąd. Nieleczona alergia na mleko może również przyczynić się do wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowego, niekiedy wiąże się również z zaburzeniami snu i migrenowymi bólami głowy.

Jak sobie radzić?
Walka z alergią na mleko nie jest zadaniem prostym, pierwszym krokiem na drodze do złagodzenia reakcji uczuleniowej jest zaś zmiana sposobu odżywiania się i wprowadzenie w życie diety wolnej nie tylko od mleka, ale również od jego pochodnych. Na szczęście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby poszukiwać substytutów mleka. Ich listę otwiera mleko sojowe, alergicy mogą jednak sięgać również po mleczko kokosowe i napój ryżowy sprawdzające się z powodzeniem także jako baza niezbędna do przygotowywania wypieków.

Dodaj komentarz