General

Cynk – pierwiastek piękna

Określanie cynku mianem pierwiastku piękna to przesada, ale wcale nie przesada duża, ponieważ ten pierwiastek chemiczny posiada wpływ na ogromną ilość procesów zachodzących przy powierzchni organizmu. Zacznijmy jednak od początku.

Cynk to substancja obecna w naszym organizmie w bardzo niewielkich ilościach, ale równocześnie organizm nie jest w stanie jej skutecznie magazynować. Wchłaniana jest z pożywieniem i w normalnych warunkach przewód pokarmowy ignoruje większość cynku, jaki do niego trafia. Po prostu najczęściej nie potrzeba go za wiele. W wielu sytuacjach zapotrzebowanie na ten pierwiastek nagle rośnie i okazuje się, że organizm nie jest w stanie zdobyć go w wystarczających ilościach.

Działanie cynku, a właściwie skutki jego niedoboru, najlepiej widać na skórze. Pojawiają się na niej wypryski podobne do trądziku lub sam trądzik. Często pojawiają się też zmiany dające się pomylić z łuszczycą. Cynk bezpośrednio wpływa na jakość włosów i jego niedobór może być odpowiedzialny za łysienie u mężczyzn oraz suche, łamliwe włosy u kobiet. Podobny wpływa jego niedobór ma też na paznokcie.

Najważniejsze jest jednak to, że cynk reguluje procesy metaboliczne zachodzące równocześnie w całym organizmie i jeśli nie dostarcza się go w odpowiednich ilościach, cierpią wszystkie układy w ciele człowieka. Duże znaczenie ma między innymi dla produkcji insuliny oraz reakcji organizmu na nią, przez co posiada bezpośredni wpływ na gospodarkę glukozą w organizmie i może wpływać na rozwój cukrzycy. Przy niedoborze cynku wolniej goją się rany.

Dodaj komentarz