General

Dieta na nadciśnienie – podstawowe informacje

Bez względu na to, w jakim wieku jest pacjent zmagający się z problemem nadciśnienia tętniczego i jak zaawansowana jest choroba, nie ulega wątpliwości, że pomóc może mu nie tylko farmakologia, ale także właściwa dieta. W tym miejscu pojawiają się jednak pierwsze problemy. Pacjenci są świadomi tego, że zmiana nawyków żywieniowych jest w ich sytuacji koniecznością. Często jednak nie mają pojęcia, jakie działania powinny być przez nich podjęte, jeśli chcą liczyć na ostateczny sukces.

Gdzie szukać wartościowych informacji?
Na początku dwudziestego pierwszego wieku dostęp do informacji przestaje być problemem. Niestety, bardzo często okazuje się, że nadmiar źródeł jest nie mniej kłopotliwy zwłaszcza, że laikowi trudno już na pierwszy rzut oka określić, które z nich są najbardziej wartościowe. Problem ten jest dobrze znany osobom myślącym o zmianie diety jako formie walki z nadciśnieniem tętniczym, choć bowiem nie brakuje poradników tworzonych z myślą o nich, nie wszystkie zawierają odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
Jeśli pacjentowi zależy przede wszystkim na czasie, powinien myśleć o zapoznaniu się z informacjami znajdującymi się w Internecie. W sieci nie brakuje portali o tematyce medycznej, skala występowania nadciśnienia tętniczego jest zaś na tyle duża, że coraz więcej jest stron poświęconych wyłącznie tej chorobie. Dużym wsparciem może okazać się również prasa specjalistyczna, dieta na nadciśnienie jest bowiem jednym z tych zagadnień, którym poświęca się na jej łamach szczególnie wiele uwagi.
Jeśli jednak dane mają być naprawdę wiarygodne, a dieta na nadciśnienie dostosowana do potrzeb pacjenta i uwzględniająca jego ogólny stan zdrowia – wskazane jest przede wszystkim konsultowanie się z lekarzem prowadzącym. Przy zaawansowanym stadium choroby dobrze jest również porozmawiać o odżywianiu z dietetykiem, nie brakuje bowiem lekarzy specjalizujących się właśnie w tworzeniu diet dla pacjentów z nadciśnieniem.

O czym pamiętać?
Dieta na nadciśnienie ma indywidualny charakter, bardzo często okazuje się bowiem, że zbyt wysokie ciśnienie tętnicze nie jest wcale jedynym problemem, z którym zmaga się pacjent. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że wiele jej zasad jest niezmiennych, bez względu na okoliczności. Dieta taka nie powinna być więc zbyt kaloryczna, warto przy tym ograniczyć stosowanie nie tylko soli kuchennej, ale również potraw bogatych w tłuszcze nasycone. Wskazane jest również zrezygnowanie z używek, włączenie do diety produktów bogatych w potas oraz dbanie o właściwą ilość witaminy C. Warto pomyśleć i o tym, czy dieta nie jest uboga w surowe owoce i warzywa.

Dodaj komentarz